Łożyska stalowe czy Hybrydowe ?

Dodano 1.10.2020

Łożyska stalowe czy Hybrydowe ?
Nie jedna osoba stanęła w pewnym momencie przed problemem małych odchyleń od normy lub niewłaściwych wartości drgań, efektem czego są nie dokończone lub też źle wykonane elementy.
Objawy opisane wcześniej mogą znajdować swoją podstawę w zużytym już łożysku, jeżeli w porę zareagujemy i rozpoczniemy proces wymiany czy też regeneracji całego wrzeciona, możemy napotkać zagadnienie : „jakie łożysko wybrać ?”. Podstawowym materiałem wykonania łożysk jest stal z czym większość użytkowników na pewno jest zaznajomiona. Jak wiadomo lub taż nie łożysko jest zbudowane z zewnętrznej i wewnętrznej bieżni a pomiędzy nimi osadzone są kulki. Powszechnym faktem jest oczywiście kwestia wytwarzanego ciepła, tarcia , wibracji i wielu innych elementów wynikłych przy pracy tej prostej konstrukcji. Czy istnieje jakaś alternatywa ? – to pytanie pewnie też padło wiele razy w historii Wrzecion . Spieszymy z odpowiedzią … że TAK istnieje alternatywa i to Ceramiczna.
Łożyska ceramiczne mają szereg korzyści między innymi :
Mniej wibracji- Badania wykazały że ceramiczne kulki wpadają w wibracje na wyższych częstotliwościach przez co wibracje są mniejsze
Mniejsza waga – Łożyska wykonane z ceramiki mogą być do 62% lżejsze od stalowych . Dlaczego to istotne ? Ponieważ  siła odśrodkowa podczas pracy wciska kulki w bieżnie zewnętrzną ( ah ta fizyka) przez co stalowe kulki się deformują, a kulki ceramiczne są lżejsze i te same siły działają dużo słabiej przez co wydłuża się przydatność do pracy .
Chłodniejsze  – może o brzmieć zabawnie ale tak, kulki ceramiczne są niemal idealnie okrągłe przez co operują w niższych temperaturach  i to wydłuża nam między innymi żywotność smarowania.
Brak zimnego spawu – sytuacja w której drobinki materiału tworzą mikro spoiny  kulek z bieżnią, zrywane przy ponownym rozruchu nie są problemem w łożyskach ceramicznych .
Podsumowując  łożyska ceramiczne są wydajniejsze i trwalsze, ale też przyjazne środowisku.
Ponieważ sprawdzają się w zastosowaniach z jednokrotnym smarowaniem i nie wymagają smarowania olejem eliminujemy tą substancje  z otoczenia . Praca przy mniejszym oporze przekłada się na mniejszy poboru energii w celu wykonania tych samych obrotów w przypadku kulek stalowych. No i ostatecznie ich kultura pracy nie generuje takiego hałasu i drgań co korzystnie wpływa na otoczenie .
No ale nie zapominajmy o najważniejszym czyli kosztach.
Jak wiadomo na ten temat nie tylko składa się kwota zakupu ale i eksploatacji i tu jak można wywnioskować z powyższych informacji jest spora oszczędność dzięki trwałości szybkości i temperaturze, warto to mieć na uwadze przy decyzji które rozwiązanie wybrać .
Posiadając taki komplet danych mam nadzieję że łatwiej będzie zdecydować się na odpowiednie rozwiązanie 
 

KONTAKT

 

biuro@spintek.pl


serwis@spintek.pl


tel. +48 34 375 20 08
 

SPINTEK SPINDLES 
KORCZAKA 46
42-100 KŁOBUCK

FORMULARZ KONTAKTOWY