Wrzeciona do maszyn. Jakie wybrać?

Dodano 15.3.2021

Wybór dobrych maszyn gwarantuje długą służbę Twojego sprzętu. Podczas kompletowania części do urządzeń, napotkasz konieczność kupna odpowiedniego wrzeciona. W tym artykule dowiesz się, czym ono jest oraz na jakie parametry zwracać uwagę przy jego wybieraniu.


Podstawowa definicja i podtypy


Wrzeciono jest kluczowym fragmentem każdej obrabiarki, czyli maszyny służącej do nadania konkretnym przedmiotom pożądanego kształtu. Służy ona bowiem do zamocowania kolejnych elementów, będących odpowiedzialnymi za obrabianie materiału. To właśnie wrzeciono jest elementem, które się obraca i dzięki niemu możliwe jest okrawanie danego przedmiotu do oczekiwanego kształtu. Wyróżniamy dwa rodzaje tych przedmiotów: narzędziowe, umożliwiające zamocowanie specjalistycznego sprzętu, jaki służy do obróbki danej rzeczy oraz przedmiotowe, kiedy to właśnie dany obiekt jest w niej umieszczony, aby następnie był okrojony.


Dobór odpowiednich obrotów


Wrzeciona różnią się przede wszystkim prędkością wykonywanych obrotów. Mierzy się je za pomocą ich liczby na minutę. Informację o ich wartości możemy znaleźć na tzw. tabliczce znamionowej, czyli elemencie na stałe przymocowanym do maszyny z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad jej działania. Najczęściej spotykane liczby to 12 000, 15 000, 18 000, 24 000 i nawet 40 000 obrotów na minutę. Warto jednak zaznaczyć, że deklarowana wartość jest jedynie wskazówką, można ją bowiem korygować dzięki falownikowi. Prędkość pracy powinna zależeć przede wszystkim od obrabianych materiałów. Do drewna, aluminium, laminatów i kompozytów poleca się jak najwyższe obroty. Obrabiając tworzywa termoplastyczne i stal nierdzewną wybierzmy niższą wartość.


Zwróć uwagę na moc urządzenia i pamiętaj o jednej ważnej zasadzie


Moc urządzenia jest ściśle związana z obrotami. Wraz ze zmniejszeniem ich ilości na minutę, spada bowiem także ilość kilowatów, dlatego trzeba mieć to z tyłu głowy podczas dopasowywania urządzenia do swoich potrzeb. W przypadku tego elementu kluczowe jest także dobranie odpowiedniej średnicy frezów, czyli elementów żłobiących w obrabianych materiałach pożądane kształty. Zasada jest prosta – im większy ich rozmiar, tym wyższa powinna być wartość wykorzystanej mocy urządzenia.


Wybierz sprawdzony sklep, który zaufało już tysiące klientów


Wybór właściwego wrzeciona często może utrudnić duży wybór w najróżniejszych sklepach. Nie każdy musi być specjalistą od wszystkich części swojej maszyny, dlatego istotna jest możliwość konsultacji z ekspertami w danej branży. Profesjonalną pomoc oferujemy na spintek.pl. Z nami bez problemu dobierzesz odpowiedni sprzęt do wszystkich swoich potrzeb, ponieważ oferujemy szeroki wybór różnego rodzaju wrzecion. Prowadzimy także serwis, w którym konserwujemy i naprawiamy usterki, dlatego jeśli masz problem z konkretną częścią Twojego urządzenia, napisz do nas, a wyślemy Ci koszt jego zreperowania.


Nie czekaj, postaw na jakość


W naszym sklepie oferujemy wyłącznie najwyższą jakość usług. Skontaktuj się z nami już teraz, aby korzystać jedynie z najlepszego sprzętu.
 

KONTAKT

 

biuro@spintek.pl


serwis@spintek.pl


tel. +48 34 375 20 08
 

SPINTEK SPINDLES 
KORCZAKA 46
42-100 KŁOBUCK

FORMULARZ KONTAKTOWY