Jak wybrać wrzeciono? Które wrzeciono będzie idealne do mojej maszyny?

Dodano 10.8.2020

Duży wybór, czyli większy problem


Nie ma wątpliwości co do tego, że na rynku jest ogromny wybór wrzecion, które niezbędne są w wielu zakładach produkcyjnych. Przez tak bogatą ofertę, czasami ciężko jest wybrać tą jedną maszynę, która idealnie sprawdzi się w danym miejscu pracy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, której sen z powiek spędza zakup wrzeciona, z którym - jak już się przekonałeś - wiąże się wiele niewiadomych, nie musisz się martwić. W artykule doradzimy Ci, jak wybrać odpowiednie wrzeciono.

Wrzeciono do prac hobbystycznych


Podczas wyboru odpowiedniego wrzeciona, na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy wrzeciono będzie używane w celach hobbystycznych czy w celach zawodowych? Jeśli potrzebujesz wrzeciona, aby od czasu do czasu wykorzystać je podczas prac hobbystycznych, dobrym wyborem będzie dla Ciebie wrzeciono szczotkowe w plastikowej obudowie. Oczywiście, należy pamiętać, że tego typu wrzeciono jest odpowiednie tylko do cięcia w tworzywach miękkich lub w sklejce. Niestety, trzeba się także liczyć z tym, że takie wrzeciono przy oszczędnym wykorzystywaniu wystarczy zaledwie na pół roku. Przy intensywnej pracy może wytrzymać tylko kilka godzin. Okazuje się więc, że tego typu wrzeciono bardziej znajdzie swoje zastosowanie przy sporadycznych, małych pracach. Jeśli stwierdziłeś, że nie jest to wrzeciono dla Ciebie, zapraszamy do dalszej lektury.

Jak wybrać profesjonalne wrzeciono?


Jeśli natomiast potrzebujesz wrzeciona przeznaczonego w głównej mierze do prac profesjonalnych, idealne będą takie indukcyjne, bezszczotkowe, sterowane falownikiem, na łożyskach ceramicznych ze szczelną komorą silnika i koniecznie z metalową obudową. Tego typu, porządnie zbudowane wrzeciono bez problemu poradzi sobie z wieloma ciężkimi pracami. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego wrzeciona do wszystkiego. Każde jest odpowiednio przeznaczone do danego materiału. Jednak to jeszcze nie wszystkie czynniki, które powinno wziąć się pod uwagę podczas wyboru wrzeciona. Ważny jest również dobór obrotów i moc wrzeciona. Obroty wrzeciona to nominalna wartość z tabliczki znamionowej - 12.000, 15.000, 18.000, 24.000 i 40.000 obrotów na minutę. Jednak nie oznacza to, że wrzeciono zawsze musi się kręcić z tymi obrotami. Można regulować je falownikiem, jednak trzeba mieć przy tym na uwadze, że moc wrzeciona, czyli moment razy prędkość obrotowa. Także przy zachowaniu momentu, zmniejszając obroty o połowę, moc też spada o połowę. Dlatego często mówi się, że w takich chwilach należy pójść na kompromis.  

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?


Należy pamiętać, że im większa moc wrzeciona, tym samym najczęściej większe średnice łożysk. To właśnie te łożyska są powodem ograniczania prędkości obrotowej wrzeciona. Im większa średnica łożyska, wtedy z większą siłą odśrodkową kulki naciskają na bieżnie zewnętrznego pierścienia łożyska i tym samym wydziela się więcej ciepła. Jedną z metod zmniejszenia tego efektu jest na przykład zastosowanie dużo lżejszych kulek ceramicznych. Dlatego wrzeciona 40.000 obr/min produkowane są najczęściej tylko w niewielkich zakresach mocy. Wysokie obroty będą idealne przy pracy z drewnem, aluminium, materiałem kompozytowym czy laminatem. Zazwyczaj nie stosuje się ich przy obróbce stali, a w szczególności nierdzewnej, tworzyw termoplastycznych oraz przy wierceniu wiertłami HSS. Jeśli natomiast chodzi o moc wrzeciona, to podstawowym kryterium są maksymalne średnice frezów, dzięki którym możliwe jest obrabianie materiałów. Do obróbki aluminium, tworzyw, drewna, laminatów za pomocą frezów do 5 mm wystarczy wrzeciono 0.8 kW 24.000 obr/min, frezami do 8 mm 1 kW, do 12 mm 3.3 kW, do 16 mm 5.6 kW. Do stali powinno się wybrać wrzeciono o mniejszych obrotach 15.000 do 18.000 obr/min i mocach 3.3 kW do 10 mm, 5.6 kW do 12 mm, 7 kW do 16 mm oraz 10 kw do 20 mm. Jednak gdy planujesz wiercić w stali, to zawsze należy wybrać wrzeciono o większej mocy, ponieważ, zakładając, że chcesz wiercić wiertłem 6 mm w stali przy 2000 obr/min, wrzecionem 5.6 kW 18.000 obr., masz do dyspozycji tylko 0.6 kW. Pamiętaj, że nie można porównywać mocy wrzecion z mocami konwencjonalnych frezarek, ponieważ mają one przekładnie i nie musi być takiego zapasu momentu. Na zakończenie, chcemy jeszcze wspomnieć, że tego typu wrzeciono może posłużyć do 10 lat. Oczywiście, przy odpowiednim korzystaniu z maszyny oraz dbaniu o nią. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat dotyczący wrzecion i jego zakup nie będzie już tak wielkim problemem.
 

KONTAKT

 

biuro@spintek.pl


serwis@spintek.pl


tel. +48 34 375 20 08
 

SPINTEK SPINDLES 
KORCZAKA 46
42-100 KŁOBUCK

FORMULARZ KONTAKTOWY