Jak wybrać wrzeciono CNC?

Dodano 25.11.2020

Jak nie zgubić się pośród tylu ofert?

Przymierzając się do kupna wrzeciona CNC, z pewnością odwiedzasz mnóstwo stron z nadzieją, że znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję. Wybór wrzeciona CNC nie należy do najprostszych. Nie ułatwia też tego fakt, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wrzecion. Jak więc nie zgubić się pośród tych wszystkich ofert, a wybrać to jedno wrzeciono, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Poniżej przedstawimy Ci kilka rad, dzięki którym wybór wrzeciona CNC będzie o wiele prostszy! Gotowy? Zaczynamy!

Zastosowanie wrzeciona CNC

Na początku, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie - do czego będzie wykorzystywane Twoje wrzeciono CNC? Jeśli do prac typowo hobbystycznych, polecamy wrzeciono szczotkowe w plastikowej obudowie. Natomiast podczas wykonywania zadań profesjonalnych lepiej sprawdzi się wrzeciono bezszczotkowe. Jest ono sterowane falownikiem, indukcyjne, na łożyskach ceramicznych ze szczelną komorą silnika, a przede wszystkim posiada solidniejszą, metalową obudowę. Jednak to nie wszystko czym powinieneś się kierować podczas wyboru wrzeciona CNC. O czym jeszcze powinieneś pomyśleć przed zakupem wrzeciona?

Zwróć uwagę na obroty wrzeciona CNC

Czym są obroty wrzeciona? Jest to nic innego, jak nominalna wartość tabliczki znamionowej, jednak nie oznacza ona, że wrzeciono zawsze musi kręcić się z tymi obrotami. Można je regulować za pomocą falownika. Należy przy tym pamiętać, że moc wrzeciona to moment razy prędkość obrotowa, więc przy zachowaniu momentu, zmniejszając przy tym obroty o połowę, moc również spada. I to aż o połowę. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o średnicach łożysk. Im większa moc wrzeciona, tym najczęściej większe średnice łożysk, a one z kolei są powodem ograniczania prędkości obrotowej wrzeciona. Podjęcie decyzji odnośnie wyboru wrzeciona CNC niewątpliwie ułatwi Ci rozróżnienie, które materiały lubią wysokie obroty, a które niskie. Zazwyczaj wysokich obrotów nie stosuje się podczas obróbki tworzyw termoplastycznych, stali, w szczególności tej nierdzewnej oraz przy wierceniu wiertłami HSS. Z kolei materiały, które lubią wysokie obroty to na przykład:

  • drewno

  • aluminium

  • materiały kompozytowe

  • laminaty

Pamiętaj o mocy wrzeciona CNC

Podstawowym kryterium mocy są maksymalne średnice frezów. Jeśli planujesz pracować z aluminium, tworzywami sztucznymi, laminatem czy drewnem, a do ich obróbki użyć frezów do 5 mm, wystarczy Ci wrzeciono 0.8 kW, 24.000 obr/min. Jeśli natomiast chcesz użyć frezów do 8 mm, wtedy powinieneś wybrać wrzeciono 1 kW, z kolei do 12 mm, 3.3 kW, do 16 mm, 5.6 kW. Kiedy mowa jest o stali, lepiej wybrać wrzeciono o mniejszych obrotach, na przykład 15.000 do 18.000 obr/min i mocach 3.3 kW do 10 mm, 5.6 kW do 12 mm, 7 kW do 16 mm czy 10 kW do 20 mm. Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu pomogliśmy Ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru wrzeciona CNC. Zapamiętaj te rady i skorzystaj z nich podczas zakupów. Powodzenia!

 

KONTAKT

 

biuro@spintek.pl


serwis@spintek.pl


tel. +48 34 375 20 08
 

SPINTEK SPINDLES 
KORCZAKA 46
42-100 KŁOBUCK

FORMULARZ KONTAKTOWY