Tokarz - zapomniany zawód czy wręcz przeciwnie?

Dodano 25.11.2020

Czym właściwie zajmuje się tokarz?

Dla części osób, pytanie to nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jednak są także osoby, które nie mają pojęcia czym zajmuje się tokarz. Wynika to po prostu z braku zainteresowania dziedziną, którą zajmuje się tokarz w swojej codziennej pracy. Dlatego już spieszymy im z odpowiedzią. Tokarz, czyli osoba zajmująca się głównie obróbką metali, ale także drewna czy tworzyw polimerowych. Zadania, które wykonuje tokarz w dużej mierze zależne są od typu obrabianych produktów oraz od rodzaju tokarki, której używa. W trakcie toczenia, tokarz używa specjalnego noża tokarskiego. W swojej pracy korzysta on z wielu innych, różnych maszyn i narzędzi, między innymi z wrzecion, pogłębiaczy, rozwiertarek czy - jak sama nazwa wskazuje - tokarek, o których wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Tokarz podczas swojej pracy, nadaje danym obiektom pożądany kształt, ale i fakturę. Dlatego osoba, pracująca jako tokarz musi posiadać spore umiejętności manualne. 

Czym powinien charakteryzować się dobry tokarz?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że osoba taka powinna posiadać duże umiejętności manualne. Tokarz powinien mieć także dobry wzrok oraz dobrze rozwinięty zmysł dotyku, równowagi czy prawidłową koordynację wzrokowo-ruchową. Ważna jest również dokładność. Czasami tokarz musi sprostać zadaniu wykonania detalu z dokładnością dziesiątej czy setnej milimetra! Do tego dochodzi jeszcze ogromny hałas, chaos, ciągły ruch maszyn, a czasami także zmęczenie. Dobry tokarz musi więc odznaczać się opanowaniem, cierpliwością i ogromną precyzją. Tokarz powinien też odznaczać się umiejętnością odczytywania rysunków technicznych, które niewątpliwie wymagają wyobraźni przestrzennej. W pracy tokarza może przydać się matematyka, fizyka, technika, chemia czy informatyka, dlatego warto choć trochę interesować się tymi dziedzinami.

Tokarz - zawód przeszłości?

Absolutnie nie! Zawód tokarza wciąż jest potrzebny i nie wydaje się, żeby w najbliższym czasie miał odejść w zapomnienie. Rozwój technologii, również ten w dziedzinie tokarskiej, pozwala na coraz lepsze wykorzystanie surowców, a także optymalizuje pracę w różnych dziedzinach. Obróbka metali, a zarazem praca tokarza będzie istnieć tak długo, póki będziemy korzystać z metalowych przedmiotów. Na ten moment nie zapowiada się, abyśmy mieli to zmienić. Może nawet można pokusić się o stwierdzenie, że tokarz będzie zawodem przyszłości?

KONTAKT

 

biuro@spintek.pl


serwis@spintek.pl


tel. +48 34 375 20 08
 

SPINTEK SPINDLES 
KORCZAKA 46
42-100 KŁOBUCK

FORMULARZ KONTAKTOWY